Deski podłogowe – wybieramy najlepsze propozycje

W naszych domach najważniejsza jest przede wszystkim solidność wykorzystywanych materiałów, ich trwałość oraz rozwiązania, które sprawdzają się w każdych warunkach. Bez względu na postęp technologiczny oraz nowoczesne rozwiązania, na które stawiamy w pierwszej kolejności w naszych domach, wciąż najlepsze i najważniejsze pozostaje w nich drewno oraz jego rola. Wciąż uznawane jest również za uniwersalnie pięknie, nadające się do każdego rodzaju wnętrza, co zawsze warto wykorzystać, szczególnie w nowoczesnych aranżacjach, rozmiłowanych w naturalnych materiałach. Jakie jednak deski są najlepsze – te z litego drewna, czy może panele drewniane?

Deski podłogowe – lite drewno zawsze najlepsze?

Jednymi z najlepszych i jednocześnie najsolidniejszych propozycji na rynku od zawsze były deski wykonane z litego drewna, które jest w stanie znieść znacznie więcej niż nawet najlepszej klasy panele czy deski wielowarstwowe. Te są odporniejsze zarówno na ścieranie, jak i inne urazy mechaniczne, mogą więc przetrwać cale lata – takie również zawsze były najchętniej stosowane w różnego rodzaju zamożnych rezydencjach. To także rozwiązanie, które wydaje się być w wyrazie najcieplejsze oraz niesamowicie praktyczne, chociaż nie zawsze najtańsze. Najlepiej będą pasować we wnętrzach rustykalnych oraz typowo klasycznych, wymagających elegancji oraz polotu. Ważny jest tutaj ich odpowiedni układ – kładzione powinny być zawsze od strony okna do drzwi oraz w wąskich pomieszczeniach koniecznie dłuższą stroną równo z dłuższym bokiem ściany. Mocowane są na styk oraz za pomocą klamer i gwoździ – dzięki temu masz pewność, że przetrwają nawet najcięższe czasy.

Deski podłogowe czy może drewniane panele?

Sporą furorę ostatnimi czasy zrobiły również panele drewniane oraz drewnopochodne ze względu na relatywnie niższą cenne oraz względną trwałość. O ile jednak w przypadku drewnianych paneli trzeba uważać na wilgoć oraz w ogóle na kontakt z wodą, ponieważ nawet te lepszej jakości po zamoknięciu mogą pęcznieć oraz odstawać, to te wykonane z drewna powinny być solidnym zakupem, szczególnie, jeśli deska będzie wielowarstwowa. Dwie z trzech warstw takich paneli to warstwy tak zwane nośne, na samej górze znajduje się warstwa dekoracyjna, stanowiąca o wyglądzie i dopasowaniu stylistycznym do reszty pomieszczenia. Najczęściej do wykonania dwóch pierwszych warstw wykorzystywane są listwy ze świerka czy z sosny, natomiast dekoracyjne warstwy są najczęściej drewnem, odwzorowującym powierzchnię deski  czy parkietu z drewna jesionowego, klonowego, dębowego, bukowego, wiśniowego, a nawet egzotycznego. Na samej górze takiego panelu można znaleźć warstwę lakieru, utrwalającą całą konstrukcję.

Warto również pamiętać, że dzisiaj najlepsze produkty można z powodzeniem znaleźć oraz zakupić przez Internet, czasem nawet z dowozem do klienta. Trzeba jedynie znaleźć odpowiedniego producenta, takiego jak chociażby Vip Parkiet, który stanie na wysokości zadania i wykona swoją pracę solidnie oraz trwale.