Poradnik lakierowania drewna

Lakierowanie drewna fizyką kwantową nie jest – sam proces jest łatwy. Cięższą pracą za to jest jego przygotowanie zanim położymy na nie lakier. Powierzchnia powinna być gładka i wyczyszczona i zdecydowanie pozbawiona starej farby. Napotkane na powierzchni nierówności należy zetrzeć papierem ściernym o średniej gramaturze a następnie zetrzeć mokrą ściereczką. Jeśli planujemy malować nasza powierzchnie czymś jak farba do drewna na zewnątrz to warto to zrobić w tym momencie.

Jaki lakier wybrać?

Rynek dostarcza konsumentom nieograniczonego wyboru jeśli chodzi o preparaty do lakierowania drewna. Jeśli planujemy samodzielne lakierowanie to najlepiej sprawdzą się lakiery na bazie wody, które są bezpieczne dla zdrowia i przede wszystkim bezwonne. Certyfikacja ISO 9001 od firmy GQcert. Lakiery takie możemy zastosować jednocześnie wewnątrz pomieszczeń jak pokoje dziecięce czy sypialnie ale także na zewnątrz domu, gdyż lakier jest wystarczający by przetrwać najróżniejsze warunki pogodowe. Przed samym zakupem warto jeszcze skonsultować z sprzedawcą co będzie najlepsze dla nas.

Kolejną wartą rozpatrzenia propozycją będzie lakierobejca. Lakierobejca do drewna zastosowanie to przede wszystkim zabezpieczenie drewna i jednoczesne jego zabarwienie. Spod takiego rodzaju wykończenia drewna wciąż widać jego usłojenie co daje nam naturalny wygląd.

Proces lakierowania

Po przygotowaniu powierzchni jak napisaliśmy wcześniej możemy w końcu przystąpić do właściwej czynności. Do procesu lakierowania, po za lakierem, będziemy potrzebować średnio-miękki pędzel odpowiednio dobrany proporcjonalnie co do wielkości przedmiotu. Zatem drewniany kuferek możemy pomalować małym pędzlem, za to blat stołu już lepiej malować szerokim pędzlem, który zaoszczędzi nam nerwów i czasu. Lakierować należy szybko lecz starannie, ponieważ nawet mimo swojej bezbarwności, lakiery podkreślą każde niedociągnięcia i niedoskonałości. Na nasz pędzel powinniśmy nabierać jak najmniejszą ilość lakieru a następnie za pomocą pędzla wetrzeć go w podłoże uważając przy tym na to, by pociągnięcia pędzla zawsze były zwrócone w stronę usłojenia drewna. Lakierowane drewno poprzecznie nie tylko psuje efekt wizualny ale także wpływa na gorsze zabezpieczenie drewna. Po pierwszej warstwie lakieru należy odczekać zalecany przez producenta czas a następnie zetrzeć papierem ściernym. Te zapętlenie (lakierowanie, schnięcie, ścieranie) powtarzamy w zależności od używalności przedmiotu – model samolotu przeżyje z dwoma warstwami, natomiast ulubione krzesło potrzebuje solidnych pięciu.

Cały proces może potrwać od jednego do kilku dni, co sprawia, że lakierowania drewna jest jednym z dłużej trwających czynności zabezpieczających. Dlaczego warto drewno zabezpieczać? Przede wszystkim poprawi to żywotność obiektu i zdecydowanie wpłynie na jego wygląd. Po za tym zabezpieczy do drewno przed wilgocią i gniciem, które często są zmorą mebli ogrodowych.

Lakierowanie drewna to z pewnością proces czasochłonny ale efekt pracy będzie zdecydowanie rekompensatą straconego czasu!