Poradnik malowania

W naszym sklepie możesz się wyposażyć się w najróżniejsze kolory farb, od tych spokojnych, pastelowych po najbardziej odważne i szalone – wszystko w zależności od Twoich preferencji i pomysłów. Samo kupienie farb to tylko pierwszy krok w stronę odświeżonego wnętrza, przed nami najtrudniejszy etap – malowanie. Jak się do tego zabrać? Spokojnie, z naszym poradnikiem wszystko nabierze dla Ciebie jasności!

1. Wybór narzędzi

Nie daj się zwieść pomysłom, że byle pędzel pozwoli Ci na osiągnięcie wyśmienitych efektów. Kan-Therm w ofercie MinsBud.pl. Tak jak i w przypadku farby, jakość narzędzi ma zdecydowanie znaczenie a dobrej jakości narzędzia znajdziesz u sklep z farbami poznań. Oczywiście, pędzle musimy też dobrać do tego, po jakiej powierzchni będziemy się poruszać oraz jaka struktura nas interesuje.

Duże powierzchnie potrzebują dużych narzędzi! Ściany czy sufity nadają się szczególnie do malowania wałkiem malarskim. Jeśli nasze ściany są wykończone gładko, warto wybrać wałki z włosiem krótkim – ta kombinacja zapewni nam gładkie i eleganckie wykonanie.

Chropowate wykończenia to idealne miejsce dla wałków z dłuższym włosiem, który pokryje nierówności i zapewni przyjemny dla oka finisz.

Małe powierzchnie to miejsce dla pędzli malarskich. Tutaj pod względem popularności wygrywają pędzle z włosiem mieszanym, które można stosować zarówno z farbami wodorozcieńczalnymi jak i rozpuszczalnikowymi.

2. Zabezpieczenie miejsca

Przed rozpoczęciem malowania warto pomyśleć o zabezpieczeniu pomieszczenia i mebli, które się w nim znajdują. Folią malarską zakryj miejsca szczególnie narażone na zachlapanie – podłogi i meble, a uwierz nam, farba akrylowa nie jest najłatwiejsza do usunięcia!. Taśmą malarską możesz zakryć górną granicę – tam gdzie chcesz by farba się odcinała. Dzięki takiemu zabiegowi otrzymasz idealnie proste odcięcia.

3. Przygotowanie do malowania

Jeśli Twoja ściana ma jakieś odpryski, dziury bądź elementy starych dekoracji – wszystko powinieneś wyrównać i wyszpachlować do równego poziomu, tak, by powierzchnia była jednolita. Starą powłokę farby warto też odtłuścić przed nałożeniem kolejnej warstwy. Warto pomyśleć też o zagruntowaniu ścian, dzięki czemu nasza właściwa farba będzie się lepiej trzymała podłoża.

4. Malowanie ścian

Farbę powinieneś dokładnie wymieszać przed malowaniem a samo malowanie rozpocząć od narożnika ściany. Dobrze jest tez przyjąć jakiś system – na przykład poruszać się w prawą stronę, dzięki czemu będziemy wiedzieli gdzie rozpoczyna się warstwa.Farbę nakładamy od połowy wysokości ściany, dzięki czemu możemy ją bez żadnego problemu rozprowadzić na całej długości. Nakładając farbę poruszamy się w różnych kierunkach góra-dół i odwrotnie z tym, że wygładzanie powierzchni zawsze odbywa się z góry do dołu. Ściany malujemy w dwóch warstwach (są jednak kolory, które z pewnością będą wymagać kolejne warstwy). Między każda warstwą musimy zachować odpowiedni odstęp czasu – sprawdź jaki czas jest zalecany przez producenta nakładanego produktu.

5. Co po skończeniu malowania?

Farby nigdy nie wolno wylewać do kanalizacji – warto o tym pamiętać. Po odpowiednim zabezpieczeniu w postaci szczelnego opakowania farbę możemy zostawić na inna okazję. Narzędzia malarskie należy porządnie wyczyścić i wysuszyć – w ten sposób posłużą nam przy kolejnych zmianach.