Tapeta czy farba

Przy wykańczaniu mieszkania często stajemy przed pytaniem “lepiej pomalować pokoje czy wytapetować?!” Oba rozwiązanie świetnie się sprawdzają ale które wybrać, kiedy nie mamy jednego, zdecydowanego faworyta? Z naszym artykułem dowiesz się co jest dla Ciebie lepsze, na co zwrócić uwagę i jak ocenić przyszłe koszta.

Stan ścian

Stan ścian to jednej z głównych czynników, który wpłynie na Twój wybór między farbą a tapetą. Nie od dzisiaj wiadome jest, że nawet najlepsza farba akrylowa nie pokryje pęknięć tynku i nierówności powstałych podczas eksploatowania. Dla optymalnego efektu konieczny jest całościowe odremontowanie powierzchni ściany, inaczej ściana zamiast wyglądać dobrze, wyglądać będzie mizernie. Odremontowanie ściany jest zabiegiem generującym kolejne koszta i dodatkowo zabierającym około dwóch dni z naszego czasu.

Co zatem będzie najlepsze w przypadku popękanych ścian? Tapeta. Najlepiej taka gruba, winylowa lub fizelinowa. Jeśli postawisz na dobrą jakość to o nierównościach możemy zapomnieć!

Jeśli jednak nasze ściany są w znakomitej kondycji, to jej pomalowanie będzie szybkie i proste – nawet i dla kompletnego laika. Nałożenie farby na zagruntowaną i jednolitą ścianę zajmuje niewiele czasu i nie wymaga od nas specjalnej wiedzy na temat malowania. Farba zdecydowanie wychodzi taniej w tym zestawieniu, bowiem jest to około 7-12zł na metr kwadratowy, przy 12-20 zł tapety na ten sam metraż.

Trwałość

Dobra jakościowo tapeta potrafi przetrwać długie lata na ścianie w wyśmienitym stanie. Niektóre fizelinowe lub winylowe tapety są odporne na wilgoć a także zaplamienia, co oznacza, że możemy je czyścić za pomocą wody i detergentów. Dla porównania możemy zauważyć, że nawet najlepsza jakościowo farba nie jest w stanie przetrwać tak długiego czasu jak tapeta. Oczywiście są też tapety budżetowe – papierowe, które po paru latach zaczynają się odklejać i odbarwiać, ale te kupowane cą coraz rzadziej ze względu na ich krótką użyteczność.

W skrócie, jeśli zależy nam na trwałości rozwiązania i możliwości czyszczenia powierzchni (np. przy małych dzieciach) to warto sięgnąć po tapetę, szczególnie taką o lepszej jakości. Jeśli znów lubimy prostotę i częste zmiany to idealnie sprawdzi się farba, którą odświeżać musimy średnio co 3 lata.

Ewentualne usuwanie

Jeśli jesteś kimś, kto lubi często zmieniać wygląd swoich wnętrz warto się zastanowić, które wykończenie pozwoli nam na najszybszy demontaż. W przypadku tapet, często zdarzają się takie ze spodem z cienką warstwą fizeliny. Jeśli trafiliśmy na taką, to szczęście nam sprzyja! Fizelinowa warstwa pozwala nam nałożyć na siebie kolejną warstwę tapety dzięki czemu nie musimy się szczypać ze zrywaniem kolejnych warstw.

Ciekawostką jest tapeta z włóknem szklanym, która dzięki swoim właściwością jest niezwykle trwała. Jej zrywanie równa się odnowieniu ścian, ponieważ jej trwałość sprawia, że przy zrywaniu, zrywane są także warstwy tynku.

Nie wiem czy przy wykorzystaniu farby można mówić o demontażu- zwykle wystarczy na farbę nałożyć kolejną, świeżą warstwą. Nie tylko w żaden sposób nie ingerujemy w ściany ale także zaoszczędzamy czas i pieniądze. Dobrze jednak kupić farbę dobrego producenta, przykładowo farby tikkurila by uniknąć problemów z blaknięciem kolorów.