Zasady doboru koloru

Jak wiadomo nie od dziś, kolorem możemy coś optycznie zwiększyć lub pomniejszyć. Jak zatem wiedząc o takiej zależności dobrać kolor do naszego pomieszczenia? Jakie kolory wyglądają dobrze ze sobą a które nigdy w parze nie chodzą? Jak znaleźć ten optymalny kolor na ścianę?!

Istnieje 10 zasad, które znacząco ułatwią nam dobór koloru:

Pierwsza zasada
Jasne i ciepłe kolory optycznie powiększają wnętrze, natomiast zimne i ciemne działają w przeciwny sposób i pomniejszają pokój. Dlatego warto malując pokój na biało, zdecydować się o ciepły odcień białego, który nie tylko nada przytulności wnętrzu ale także je powiększy. Adwokat Zbigniew Roman – alimenty Warszawa.

Druga zasada
Jeśli Twój pokój jest pociągły, czyli jedna ściana jest zdecydowanie dłuższa od drugiej, spróbuj tą dłuższą pomalować na ciemniejszy kolor. Taki zabieg powinien skrócić wizualnie ścianę i nadać pokojowi właściwych proporcji.

Trzecia zasada
Czasem zdarza się, że farba wygląda inaczej na próbniku a inaczej na naszej ścianie. W przypadku kiedy kolor ściany jest zbyt odważny dla Ciebie, możesz go wyciszyć malując ścianę farbą podkładową. To troszkę zgasi odcień.

Czwarta zasada
Najlepiej jest stosować we wnętrzu jedną barwę – kolejne ściany tylko odpowiednio rozjaśniać bądź ściemniać w zależności od interesującego nas efektu. Całość nada wnętrzu harmonii i nie będzie się “gryzła” w naszych oczach. Ciekawe rozwiązanie szczególnie stosowane w sypialniach.

Piąta zasada
Zdarza się, że nasze pomysły opierają się na żywszych rozwiązaniach, co w takim momencie? Najlepiej wybierać kolory o tym samym nasyceniu. W ten sposób unikniemy efektu przypadkowego pomalowania ściany a nasze wnętrze zyska charakter.

Szósta zasada
Projektując nasze wymarzone wnętrze pomyślmy, która barwa będzie barwą przewodnia. Kiedy już taką znajdziesz pomyśl jakie kolory ją dopełnią. Najlepiej zdecydować się na mniej niż cztery kolory w pokoju, w przeciwnym przypadku powstanie niemiły dla oka chaos. Pamiętaj, że czasem mniej znaczy więcej.

Siódma zasada
Warto poszukać alternatyw dla różnobarwnych ścian – może warto nadać pokojowi trójmiarowe wrażenie poprzez zestawienie farb matowych i połyskujących.To prócz efektu 3D da nam nowoczesny wygląd i elegancję, którą ciężko osiągnąć z innymi połączeniami. Farba akrylowa powinna świetnie się w tym przypadku sprawdzić.

Ósma zasada
Bardzo często w przestrzeniach otwartych jak kuchnia otwarta na salon, różnicuje się poszczególne pomieszczenia inną barwą koloru. Dzięki temu nie tylko wiemy w jakiej strefie się znajdujemy ale wnosimy też dawkę świeżości do pomieszczenia.

Dziewiąta zasada
Używając stiuka możemy śmiało podkreślić przejście kolorów w designerskich pomieszczeniach, sprawiając, że miejsce będzie bardziej charakterne. Patent wykorzystywany jest często w pokojach dziennych, gdzie możemy sobie pozwolić na więcej elementów dekoracyjnych niż w innych pomieszczeniach.

Dziesiąta zasada
Tapeta i kolorowa ściana – jasne, ale pod jednym warunkiem. Ściana powinna być w takim odcieniu, by jej odpowiednik znajdował się na wzorzystej tapecie. Przypadkowe połączenia wyglądają średnio, jeśli nawet nie źle. Postaraj się dopasować jedno do drugiego, zawsze możesz zabrać ze sobą kawałek tapety do sklepu z farbami.